You are currently viewing Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Z pewnością wpływ mają na to rosnące ceny prądu i gazu. Dzięki odnawialnym źródłom energii można cieszyć się oszczędnościami. Czy jednak na każdym dachu da się ułożyć panele słoneczne?

Tak, konieczna jest tylko odpowiednia technika. Dziś o tym, jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy. Przede wszystkim konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej konstrukcji. Nie obejdzie się też bez stelaża.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim z papy bez balastu?

Przede wszystkim panele muszą być odpowiednio nachylone. Kąt powinien wynosić 30 stopni. Są dwie metody instalowania paneli na płaskim dachu. Pierwsza z nich to montaż bez dodatkowego balastu.

Polega na wykonaniu aluminiowej konstrukcji wsporczej. Zostanie ona zamocowana za pomocą śrub i trójkątów. Dzięki temu kąt nachylenia będzie odpowiedni. To z kolei pozwoli na zainstalowanie fotowoltaiki w dowolny sposób — pionowo lub poziomo.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu z balastem.

Jest też druga opcja. To wybudowanie konstrukcji balastowej. Wsporniki paneli trzeba odpowiednio dociążyć. Można to zrobić za pomocą bloków, betonu, kamieni czy cegieł. Taka instalacja będzie też odporna na działanie wiatru.

Inne rodzaje montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Można też zdecydować się na alternatywne metody. Należą do nich system konsolowy, który wykonuje się z tworzyw sztucznych. Jest też opcja instalacji typu „wschód-zachód”. Polega na połączeniu za pomocą konstrukcji aluminiowych wszystkich paneli jednocześnie w kierunku wschodnim i zachodnim.

Można też zdecydować się na montaż dokrokwiowy. Panele instaluje się do dachu wtedy za pomocą śrub dwugwintowych i specjalnych szyn.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.