You are currently viewing Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Zima rządzi się swoimi prawami. Obfite opady śniegu i mróz nie pozostają bez wpływu na działanie fotowoltaiki. Należy więc również o tej porze roku zadbać o jej właściwe funkcjonowanie. Warto więc dowiedzieć się, jak odśnieżać panele fotowoltaiczne.

Zimą wytwarzanie energii przez panele słoneczne jest zdecydowanie mniejsze. Wiadomo — dzień jest krótszy, słońce świeci nisko nad horyzontem. Nie ma cudów — energia przecież nie bierze się znikąd. Zalegający na panelach śnieg może jednak sprawić, że pozyskiwanie mocy będzie jeszcze trudniejsze.

Zima a fotowoltaika. Odśnieżanie paneli — czy to bezpieczne?

Jeśli opady śniegu były naprawdę intensywne, można wziąć pod uwagę odśnieżenie paneli. Należy pamiętać o kilku kwestiach. Usunięcie zalegającego śniegu nie zawsze jest możliwe. Trzeba wziąć pod uwagę, gdzie znajdują się panele. Jeśli dostęp jest utrudniony, lepiej nie ryzykować z odśnieżaniem. Panele są też wykonane ze szkła, więc bardzo łatwo je zarysować. Należy więc przed podjęciem decyzji o usunięciu śniegu przemyśleć, czy to faktycznie się opłaca.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Co, jeśli jednak decydujemy się na odśnieżanie? Fotowoltaika wymaga odpowiedniego podejścia. Śnieg należy usuwać bardzo delikatnie. Panele słoneczne są szklane — łopaty czy inne twarde narzędzia mogą je zarysować. Najlepiej więc odśnieżać czymś miękkim. Tam, gdzie śnieg jest z lodem, lepiej nie usuwać. Grozi to zniszczeniem paneli.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.