You are currently viewing Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne to jedna z najczęściej wybieranych inwestycji wśród właścicieli posesji. Produkowanie zielonej energii pozwala zaoszczędzić i zadbać o środowisko. Czy jednak sama instalacji solarów to jedyny wydatek? Niestety nie.

Właściciele muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z właściwym funkcjonowaniem paneli. By energia się wytworzyła, solary muszą być czyste. Samodzielne usuwanie zabrudzeń może być niebezpieczne i nieefektywne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Panele mogą ulegać różnym zabrudzeniom. Przyczepiają się do nich odchody ptaków, liście, resztki roślin, owady. Kurz i pył osadzają się na powierzchni paneli. Część tych zabrudzeń samoistnie zniknie na skutek deszczu. Zdarza się jednak, że niektóre z nich przysychają i mimo opadów wciąż pozostają na fotowoltaice.

Regularne mycie paneli słonecznych wskazane jest zwłaszcza tam, gdzie są one narażone na zabrudzenia. Dotyczy to budynków znajdujących się w sąsiedztwie ruchliwych ulic albo fabryk.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Tak jak już wspomnieliśmy, samodzielne mycie solarów nie jest dobrym pomysłem. To jednak prace na wysokości. Mogą być niebezpieczne dla osób bez przeszkolenia. Nie każdy też wie, czym myć panele i w jaki sposób to robić.

Profesjonalne firmy są w stanie skutecznie oczyścić fotowoltaikę. Cena za umycie 1 metra kwadratowego paneli waha się od 5 do 25 zł. Ostateczny koszt zależy od wielu kwestii. Ważny jest stopień zabrudzenia paneli. Specjaliści wezmą też pod uwagę, gdzie znajdują się solary i jak wysoko. Mogą też doliczyć koszty dojazdu i użycia specjalistycznego sprzętu.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.