You are currently viewing Czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach?
Rosnące rachunki za prąd powodują, że chyba każdy z nas zastanawia się nad alternatywnymi źródłami energii. Tym bardziej że oprócz wysokich cen motywują nas do tego zmiany klimatu. Warto zadbać nie tylko o lżejszy portfel, ale i o ekologię. Zastanawiasz się nad panelami słonecznymi? Podpowiemy Ci, czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach.

W minionych latach wiele osób zdecydowało się na wytwarzanie własnej energii. To możliwe za pomocą paneli solarnych. Od 2023 roku zmieniły się jednak zasady rozliczania nadwyżek i wyprodukowanego prądu. To jednak nie oznacza, że fotowoltaika przestała się opłacać.

Fotowoltaika na nowych zasadach — jakie zmiany czekają w 2023 roku?

Osoby, które posiadają panele słoneczne od tego roku, muszą sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej energii. Nie mogą jej magazynować. Za to, jeśli nadmiarowy prąd będzie im potrzebny, mogą go odkupić po cenach rynkowych. Te kwoty wciąż jednak są niższe niż standardowe rachunki za energię elektryczną.

Czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach? Dlaczego warto inwestować w panele?

Powyższe zmiany spowodują, że zwrot za inwestycję będzie nieco dłuższy. Wciąż jednak fotowoltaika jest korzystnym rozwiązaniem. Produkowanie własnej energii jest tańsze niż kupowanie jej z elektrowni. W dodatku wciąż można korzystać z różnych dotacji. Dostępne są programy “Czyste powietrze”, “Mój Prąd” czy ulga termomodernizacyjna. To realne powody, dla których warto zakładać panele.

Nie można zapomnieć też o ekologii. Dzięki produkowaniu własnej energii dbamy o środowisko naturalne. Nie przykładamy ręki do ocieplenia klimatu, wybierając alternatywne źródła energii. Odpowiedź na pytanie “Czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach?” brzmi zatem: tak.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.