You are currently viewing Jak działa fotowoltaika?
W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się dużą popularnością. I nic w tym dziwnego. W dobie kryzysu węglowego oraz ekologicznego chcemy stawiać na odnawialne źródła energii. Dzięki panelom słonecznym można zadbać o środowisko naturalne. To także sposób na obniżenie rachunków za prąd. Jak działa fotowoltaika? O tym dziś kilka słów.

Panele słoneczne pozyskują energię z promieniowania słonecznego. To jeden z trzech rodzajów odnawialnej energii, po wodzie i wietrze. Z nowoczesnych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki mogą korzystać właściciele prywatnych budynków. Wykorzystać je mogą użytkownicy domów, powierzchni biurowych, czy firmowych.

Jak działa fotowoltaika w praktyce?

Energię słoneczną na prąd zamieniają specjalne urządzenia, zwane ogniwami fotowoltaicznymi. Te ogniwa łączą się w moduły, a moduły w panele. To pozwala na wykorzystywanie większej ilości energii. Moduły fotowoltaiczne są wykonane z materiału półprzewodnikowego. Dzięki temu są w stanie przewodzić ładunek elektryczny. W ten sposób energia ze słońca zostaje zamieniona w energię elektryczną.

Jest to napięcie o mocy 230 V. Energię uzyskaną za pomocą fotowoltaiki można wykorzystywać na co dzień do zasilania urządzeń elektrycznych. Jest też opcja jej magazynowania lub sprzedawania, jeśli jest jej za dużo.

Co jest potrzebne, by fotowoltaika zadziała?

Nie obejdzie się bez odpowiedniej instalacji. Panele słoneczne mocuje się zwykle do dachu budynku. Rzadziej umieszcza się je na ścianach lub w balkonach, balustradach czy po prostu w ogrodzie. Za pomocą specjalnego systemu montażowego mocuje się panele do powierzchni.

By fotowoltaika mogła działać, potrzebne są dodatkowe akcesoria. Należą do nich skrzynki przyłączeniowe, zabezpieczenia AC/DC, rozgałęźniki oraz złącza MC4. Wszystkie elementy instalacji muszą być odporne na warunki atmosferyczne. To takie czynniki jak deszcz, promieniowanie UV, śnieg czy mróz.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.