You are currently viewing Koszt fotowoltaiki w 2021 – co warto wiedzieć?

Rosnące ceny energii elektrycznej nie nastrajają optymistycznie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób skłania się ku OZE. Czy fotowoltaika się opłaca? Od czego zależy koszt instalacji?

Koszt fotowoltaiki 2021 – co składa się na cenę?

Cena fotowoltaiki uzależniona jest od wielu czynników. Podstawowym kosztem są panele fotowoltaiczne oraz pozostałe komponenty. Na rynku jest dużo urządzeń o różnych parametrach. Nie zawsze jednak najtańsze rozwiązanie jest tym najlepszym.

Kolejnym czynnikiem jest montaż instalacji. Jest to zazwyczaj ok. 15-30% całej inwestycji. W tym przypadku cena zależy od indywidualnych stawek firm.

Wpływ na cenę może mieć skomplikowanie projektu. Wielospadowy dach, okna dachowe czy też inne elementy mogą wymagać zastosowania dodatkowych elementów montażowych.

Warto pamiętać także o stawkach VAT dla usług instalacji fotowoltaiki. 23% to fotowoltaika dla firm oraz rolników. Przedsiębiorcy mogą jednak odliczyć VAT od podatku dochodowego. Osoby fizyczne obejmuje stawka VAT w wysokości 8%.

Średni koszt instalacji to kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czy fotowoltaika może być tańsza?

Cena fotowoltaiki może być dość zróżnicowana. Są jednak pewne sposoby na to, aby obniżyć koszty. „Fotowoltaika dofinansowanie” to jedno z częstych zapytań w wyszukiwarce. Możliwe jest skorzystanie z programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Taka pomoc pomaga obniżyć wartość całej inwestycji. Ponadto część kosztów można odliczyć od podatku, wypełniając odpowiedni formularz PIT.