You are currently viewing Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm – co warto wiedzieć?

Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta. Wizja rosnących cen prądu mobilizuje ludzi do działania. Takim sposobem pozyskiwania energii elektrycznej interesują się również przedsiębiorstwa. Fotowoltaika – skąd dofinansowanie dla firm?

Fotowoltaika dla firm – skąd dofinansowanie?

Jednym z programów dla przedsiębiorców jest „Energia Plus” (NFOŚiGW). Firmy mogą otrzymać dotacje lub pożyczki preferencyjne i na zasadach rynkowych. Wsparcie dotyczy budowy, rozbudowy lub modernizacji istniejącej instalacji. Program umożliwia pokrycie 85 proc. kosztów pożyczki oraz 50 proc. kosztów dotacji.

Czy fotowoltaika się opłaca? Firmy, które skorzystały z dofinansowania, polecają takie rozwiązanie. Środki można pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie na projekty OZE. Mowa tu m.in. o budowie lub rozbudowie instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie fotowoltaiki 2021 dla firm można uzyskać dzięki programom regionalnym. Oferowane są one przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aktualne akcje należy sprawdzać na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW.

Firmy mogą uzyskać również pomoc finansową w ramach kredytu z gwarancją Biznesmax. Udzielany jest on przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fotowoltaika – ile dofinansowania można uzyskać w ten sposób? Gwarancja Biznesmax udzielana jest do 80 proc. wartości kredytu. Jej maksymalna kwota nie może przekroczyć 2,5 mln euro.

Niektóre programy są ograniczone terminowo. Jednak zazwyczaj na ich miejsce pojawiają się kolejne. Warto śledzić aktualności w tej dziedzinie.