You are currently viewing Ile kosztuje fotowoltaika?

Wzrost cen prądu oraz chęć troski o środowisko to główne powody, które zwiększają zainteresowanie OZE.

Popularnym rozwiązaniem wśród Odnawialnych Źródeł Energii jest fotowoltaika.

Jaki jest koszt wykonania instalacji?

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej – jaki koszt?

Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. W jego skład wchodzi zakup modułów fotowoltaicznych, falownika, dostawy oraz montażu. Jest to jednorazowy wydatek rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Cena zawiera podatek VAT (8 proc.).

Jeżeli fotowoltaika wymaga zastosowania dodatkowej konstrukcji, cena jej montażu wzrasta. Wydatki rosną wraz ze wzrostem mocy instalacji. Wówczas konieczne jest zastosowanie dodatkowych modułów. Wpływ na wydatki ma również jakość zastosowanych komponentów.

Fotowoltaika – ile kosztuje jej użytkowanie?

Utrzymanie fotowoltaiki nie jest drogie. Najczęściej instalacja objęta jest długimi gwarancjami, co pozwala zminimalizować ewentualne koszty. Za wydatek eksploatacyjny uważa się mycie paneli fotowoltaicznych oraz przeglądy. Na ten cel należy przeznaczyć maksymalnie kilkaset złotych w skali roku. Kosztem może być także zakup ubezpieczenia.

Jak szybko zwróci się fotowoltaika? Jest to zależne od mocy instalacji oraz zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Z reguły odpowiedniej jakości instalacja zwraca się maksymalnie po kilku latach. Warto wspomnieć, że cena prądu rośnie, a więc opłacalność instalacji fotowoltaicznych także wzrasta.

Skontaktuj się z nami, aby poznać indywidualną wycenę instalacji fotowoltaicznej.

 

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.