You are currently viewing Jak obniżyć napięcie w sieci – fotowoltaika

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Coraz więcej z nas korzysta z paneli słonecznych. W ten sposób łatwo i przyjaźnie dla środowiska można produkować prąd. Co, jednak gdy pojawią się problemy z obciążeniem? Podpowiadamy, jak obniżyć napięcie w sieci. Fotowoltaika pozwala to zrobić.

Według polskich przepisów napięcie w sieci musi wynosić 230 VZ z odchyleniem maksymalnie do 10%. Zdarza się jednak, że tam, gdzie jest dużo paneli słonecznych, to napięcie jest wyższe. Dzieje się tak zwłaszcza w ciągu dnia.

Fotowoltaika – przyczyny zwiększonego napięcia

Takie zwiększone napięcie powoduje szybsze zużywanie się energii. Sprzęty działają mniej efektywnie, a produkcja prądu jest mniej opłacalna. Na samym początku warto więc sprawdzić, co powoduje zwiększenie napięcia. Mogą być trzy przyczyny takiej sytuacji. Zaliczamy do nich:
– problemy z napięciem w sieci u dystrybutora,
– problemy z Twoją instalacją fotowoltaiczną,
– problemy z przeciążeniem sieci przez Twoją instalację.

Każdą z sytuacji można rozwiązać. Podpowiadamy, jak obniżyć napięcie w sieci fotowoltaicznej.

Jak obniżyć napięcie w sieci? Fotowoltaika i skuteczne rozwiązania

Jeśli problem jest z siecią, w takiej sytuacji trzeba natychmiast skontaktować się z dystrybutorem. Powinien on zająć się wdrożeniem zmian. Mają one na celu obniżyć napięcie. Jeśli jednak problem jest z Twoimi panelami, pomóc może firma, która je montowała. W takim przypadku rozwiązaniem może być wymiana przewodu AC na grubszy. Jeśli jednak przyczyna zwiększonego napięcia leży gdzie indziej, to warto poprosić o wsparcie fachowców.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.