You are currently viewing Jak rozliczana jest fotowoltaika?

Jak rozliczana jest fotowoltaika w praktyce?

Wiele osób, które zdecydowały się na montaż paneli fotowoltaicznych, zadaje sobie pytanie: „Jak rozliczana jest fotowoltaika?”. To ważna kwestia, która pomaga zrozumieć, jak działa ten system i jakie są jego korzyści.

Systemy fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej, przekształcając ją w energię elektryczną. Energię, której nie zużyjesz od razu, możesz magazynować w specjalnym akumulatorze albo oddać do sieci energetycznej. W Polsce działa system tzw. prosumenta, który pozwala na zwrot części energii do sieci i rozliczanie jej z dostawcą.

Sprzedaż energii przez prosumenta

W praktyce, jeśli twoja instalacja fotowoltaiczna generuje więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć, nadwyżka jest zwracana do sieci. Za każdą kilowatogodzinę oddaną do sieci otrzymujesz punkty w tzw. „banku energii”, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie, gdy twoja instalacja nie produkuje wystarczająco dużo energii – na przykład w nocy lub w pochmurne dni.

System rozliczeń

System rozliczeń zależy od tego, z jakiego taryfikatora korzystasz. Można wybierać między taryfą jednostrefową (G11) oraz dwustrefową (G12). W taryfie G11 energia odkupowana jest po tej samej cenie niezależnie od pory dnia. Natomiast w taryfie G12 cena za energię różni się w zależności od interwałów czasowych.

Sposób rozliczania instalacji fotowoltaicznej ma duże znaczenie dla oszczędności. Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która zwraca się po kilku latach, a potem pozwala na korzystanie z darmowej energii słonecznej. Dzięki systemowi prosumenta, osoby posiadające takie instalacje mogą jeszcze bardziej obniżyć swoje rachunki za prąd.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.