You are currently viewing Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

Zimą i w pochmurne dni moduły fotowoltaiczne nie są w stanie wyprodukować dużej ilości prądu. Z pewnością nie wystarczyłaby ona na pokrycie zapotrzebowania budynku. Latem natomiast dochodzi do nadprodukcji energii elektrycznej. Okazuje się, że takie nadwyżki można odpowiednio zagospodarować. Podpowiadamy, jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

 

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki? Skuteczne i bezpieczne sposoby

 

Fotowoltaika działająca w systemie off-grid pozwala na magazynowanie energii w akumulatorach. Nadwyżka trafia z falownika wprost do nich. Akumulatory mają określone parametry oraz pojemność. Dzięki nim można przechowywać prąd oraz korzystać z niego w razie większego zapotrzebowania. Zazwyczaj wykorzystywane są akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe. Rzadziej można spotkać akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Są one wykonane w nowoczesnej technologii, są wydajniejsze i bezpieczniejsze.

Kolejnym sposobem magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii są superkondensatory. System ten jest podobny do przechowywania prądu w akumulatorach. Superkondenasatory pozwalają jednak na przechowywanie energii o większej gęstości. To natomiast przekłada się na jej moc. Jest to rozwiązanie wydajniejsze i trwalsze. Właściwości użytkowe utrzymują się długi czas.

Czy magazynowanie energii się opłaca? Jest to uzależnione od indywidualnych parametrów systemu. W dużym stopniu pozwala uniezależnić się od kupowania energii od firm energetycznych. Fotowoltaika z magazynem zwraca się nieco dłużej. Z pewnością jednak warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.